Únor 2008

Kavkazský pastevecký pes

8. února 2008 v 20:01 | Lucka Vlasáková
Země původu
Oblast Kavkazu.

Charakteristika
Hlídací pes

Výška
Psi mají v kohoutku minimálně 65cm, feny 62cm.

Srst
Podle druhu srsti rozlišujeme tři typy: dlouhosrstý s límcem a kalhotkami, krátkosrstý a smíšený typ, s podlouhou srstí bez límce a kalhotek. Zbarvení srsti: různé tony šedé, se světlými až rezavými odstíny, žlutá, bílá, zemitě hnědá, rezavo hnědá, tygrovaná, strakatá nebo skrvnitá.

Péče
Dlouhá srst se musí občas učesat a vykartáčovat, hlavně na místech, kde by se mohly tvořit chuchvalce. Krátká srst nevyžaduje tolik péče.
Povaha
Tento pes ochraňoval původně dobytek před dvounohými i čtyřnohými škůdci. Je velice odvážny, ostražitý, silný, odolný a nedůvěřivý vůči lidem, které nezná, má silný obranářský pud.
Společenská Charakteristika
Vše, co patří k roďině, ať už jsou to kočky, kuřata nebo děti, považuje pes za vlastní a bude je jako takové respektovat a chránit Nenechávejte však svého psa s dětmi, pokud si hrají se svými kamarády. Je-li hra příliš ďivoká, bude se pes snažit vaše děti bránit. Cizí lidé tohoto psa nezajímají, rodinné pžřátelé však přátelsky přivítá. Vůči ostatním psům může být poněkud domonantní.
Pohyb
Tomuto plemenu se nejlépe daří u lidí, kteří mají dostatek prostoru okolo domu, kde si pes svou potřebu pohybu může uspokojit sám. Protože jej hustá srst chrání před nepřízní počasí, můžete jej bez problému držet venku.