Podelstýlka ♥

19. dubna 2008 v 16:35
Podelstýlka
SLÁMA
Výhody a nevýhody
Sláma je tradiční a levnou podestýlkou. Nejednou je však i zdrojem dýchacích problémů koní, neboť často obsahuje značné množství plísňových spor. Nejpoužívanější je ječná sláma s dlouhými stébly. Méně často používáme ovesnou slámu, která je poměrně hrubá a pichlavá.

Prašná podestýlka
Prachové částice, které se dostávají do ovzduší stáje ze slámy, jsou zpravidla příliš velké, aby pronikly až do plic koně. Daleko nebezpečnější jsou mikroskopické spory plísní. Vyskytují se, přirozeně v rozdílném množství, v každé slámě. Někdy je i nová sláma druhotně kontaminována ze zbytků předcházející nekvalitní podestýlky.


Další způsoby podestýlky
Piliny
V současné době se používají dosti často jako podestýlka. Jsou suché a čisté, a proto nevadí ani koním trpícím respitačními potížemi. Dobře se také vymetají. Poněkud problematická je jejich likvidace, neboť hnijí jen velmi pomalu.

Novinový papír
Na proužky rozstříhaný odpadní papír můžeme koupit velmi levně. Má obdobné vlastnosti jako sláma(je výhodné jej používat jako podestýlku pro zvířata s alergií na slámu). Po znečištění močí se v něm však rychle množí plísně. Také u této podestýlky je problém s likvidací.

Konopná drť
V zahraničí je to dost častý způsob podestýlání koní. Drť je připravena ze stonků nenarkotického konopí. Má vysokou absorpční schopnost. Může být používána v kombinaci s pilinami. Vyvezená znečištěná podestýlka snadno a rychle zahnívá.

Gumová podložka
Porézní gumová podložka dobře odvádí kapaliny a zabezpečuje tak zvířatům suché stání. Je však pro ně méně pohodlná a koně se při ležení na ní snadno znečistí. Častěji ji používáme při přepravě koní v přívěsu nebo při ustájení v boxu, kde si kůň nelehá.

Písek
Pro arabské koně, ale i pro ostatní, jejihž původní životní prostředí bylo v poušti, je písek přirozenou podestýlkou. Je suchý a dobře se tavruje podle těla koně. V teplém období roku příjemně chladí.Neobsahuje jemné částice, které mohou u koní vyvolat respirační onemocnění. Nikdy však na písčitou podestýlku nepředkládejte krmení! Zrnka písku, Která mohou proniknout do zažívacího traktu, mohou vyvolat koliku.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama