Ustní hygiena

20. dubna 2008 v 8:26 | Lucka Vlasáková
Pečovat o hygienu dutiny ústní u psa je velice důležité, neboť správnou prevencí můžeme předejít zánětlivým onemocněním dutiny ústní.
Měkká strava, kterou psa krmíme, podporuje tvorbu zubního plaku, pes nemusí kousat, a tím nedochází k mechanickému čistění zubů. Pokud není zubní plak odstraněn mechanicky, dochází k narůstání vrstev plaku a postupně k tvorbě zubního kamene.
Zubní kámen odtlačuje sliznici dásní, brání její správné výživě a tím napomáhá rozvoji zánětu dásní. Postupně dochází k odhalení krčků zubů, na kterých ulpívají zbytky jídla, zánět postupuje do hlubších vrstev, může dojít k vytvoření hnisavé píštěle.
Příznaky: silný zápach z úst psa, zarudlý pruh lemující řadu zubů, obnažené krčky zubů, slinění, krvácení dásní, často neochota přijímat potravu, neboť zánět dásní je velmi bolestivý.
Prevence: umožnit psovi mechanické čistění zubů a to podáváním vhodných žvýkacích kostí, např. z hovězí kůže, telecích kloubových kostí, do jisté míry pomáhá i tvrdé pečivo nebo je možné zakoupit různé žvýkací pamlsky, které snižují riziko nárůstu zubního kamene, některé přímo obsahují i směs enzymů, které zubní plak rozpouštějí a odstraňují. Kosti jsou vhodné co největší, aby je pes opravdu ohlodával, ne rozkousal za krátkou dobu. Postačí podat 1x týdně.
Každý pes má jiný sklon k tvorbě zubního plaku a tím následně i k tvorbě zubního kamene. Můžeme rovněž provádět čistění zubů a masáž dásní pomocí gumového prstu, jsou k dostání rovněž zubní kartáčky, toto je však nutné učit psa postupně (již od štěněcího věku). Existují i některá speciální krmiva, která svým složením a prostorovým uspořádáním vlákniny snižují kumulaci zubního plaku a kontrolují zápach z tlamy.
Důležitou složkou prevence je pravidelná kontrola dutiny ústní našeho psa a při zjištění zánětlivého onemocnění návštěva veterinárního lékaře.

Anketa

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama