výcvik psa

20. dubna 2008 v 8:23 | Lucka Vlasáková
VSTAŇ
Nácvik povelu "Vstaň!": Pravou rukou držíme vodítko nakrátko a táhneme ho vzůru, levou rukou nadzvedáme psa pod břichem. Když se pes postaví, pochválíme ho.
Tichý povel je pohyb napřažené ruky dlaní nahoru zezdola nahoru. Pes by se měl pouze postavit, nedovolíme mu odbíhat.
VOLNO
Nejoblíbenější povel u většiny prosvodů i pejsků. Zastavíme se, odepneme vodítko, vyslovíme povel a nakročíme směrem a máchneme tím směrem rukou s hřbetem ven. Tady pozor, pes by neměl vytrysknout hned po odepnutí karabiny bez povelu, pokud toto dělá, vezmeme dvě vodítka se dvěma karabinami, aby poznal, že po odepnutí jedné, je stále připoután.
K noze :
Prvním krokem při cvičení pozornosti je naučit štěně spořádaně chodit na vodítku. Zpočátku se bude pejsek nasazení obojku a vodítka bránit, a tak první krok, který udělá směrem k vám, odměňte pamlskem a veselou pochvalou "Hodný". Pak opět vykročte směrem od štěněte. Jde-li s vámi, opět jej nadšeně pochvalte. Toto cvičení provádějte tak dlouho, dokud vás pejsek radostně nenásleduje. Díky odměňování brzy zapomene na obojek i na vodítko. Nedávejte mu žádné povely ani jej nakárejte. Zatím je jedno, zda je vedle vás vlevo, vpravo nebo jde za vámi. Pochvalte jej a odměňte jej pamlskem teprve v okamžiku, kdy k vám upře svou pozornost.
Fuj :
Nesmírně důležitý povel, který rovněž může zachránit život. Je to povel, pod kterým by si štěně mělo představit jakoukoliv nežádoucí činnost. Prostě něco, jako u lidí NE!
Může to být pojídání výkalů či jiných odpadků venku, skákání na lidi venku i doma, okusování předmětů, které tomuto účelu neslouží, nebo surové kousání vás samých, tahání ubrusu ze stolu, trhání lemovací lišty od lina, konzumace jídla ze stolu či linky apod
- Jak naučit tento povel??? : Když pes přiběhne např. k nějakým odpadkům a začne je kousat okamžitě říkejte opakovaně " fuj" a snažte se psa od odpadků odehnat !Až pes odejde dejte mu nějaký pamlsek nebo pochvalu !!! Pokud , ale pes ani po delší době neodejde odendejte ho tedy sami a mírně mu vynadejte , když se to , ale stane i po vynadání začněte zvyšovat hlas , ale v žádném případě psa NEBIJTE !!! Snažte se ho co nejvíce odendávat od odpadků ( např.) , když ho odendáte dejte mu pamlsek, ael pozor!!! Nemůžete mu později dávat pořád , pes si na toto nesmí zvyknout a proto mu jej dejte jen na začátku výcviku.
Základní výcvik :
S výchovou štěněte je dobré začínat od nejútlejšího věku. První socializaci by měl provádět každý dobrý chovatel. Musí si již s malými štěňátky hrát, zvykat je na lidi.
Majitel štěněte by měl začít s cíleným výcvikem po plném očkování, aby štěně mohlo bez rizika nákazy infekční chorobou na cvičiště mezi ostatní psy. To znamená tak ve třech měsících. Na dobrém cvičáku má výcvikář štěňátka ve zvláštní skupině, kde se prvně seznamují navzájem, pak s ostatními psy a cvičákem. Socializace mezi pejsky je velmi důležitá, štěně se musí naučit řeči psů a jak se mezi nimi chovat, aby nám z něho nevyrostl konfliktní jedinec, kterého budou ostatní psi napadat nebo se on sám stane agresorem. Musí také pochopit, kde je jeho místo ve skupině, co si může a nemůže dovolit, a toto ho nenaučí nikdo jiný než pejskové sami. Vše se děje hrou. V dobré štěněcí školce je tedy dostatek prostoru, aby se psíci mohli spolu vylítat na volno a do sytosti si pohrát, kde je výcvikář nepřetěžuje jejich pozornost a nervovou soustavu .
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama